Як “заробляють” на дорогах обласного центру Закарпаття
Найбільші крадіжки в історії нашого міста відбуваються у всіх на очах, або як розкрадають 1 717 305 грн. бюджетних коштів, які виділені в Ужгороді на ремонт доріг та як замість обіцяного 5-7 сантиметрового шару асфальту по факту на дорогу попадає в середньому 1-3,5 см. що гривневому еквіваленті від сили 600 тис. грн., а решта… Нещодавно, 16 вересня 2013 року, половина водіїв та мешканців міста Ужгорода були свідком асфальтозаляпувальних робіт на проспекті Свободи, які в документах дорожників прийнято називати ремонтом доріг. В зв’язку з значним затором та суттєво зниженою швидкістю руху всі мали змогу розгледіти “передову” технологію такого ямкового ремонту, а саме розкатування асфальту до товщини, як кажуть в народі “леза бритви”.
Зрозуміло що асфальт товщиною ледь не сантиметр розтане весною разом з снігом, а то і раніше. Законність та відповідність такого ремонту вимогам чинних норм та стандартів з’ясовувала ініціативна група активістів та громадських діячів м. Ужгорода, а саме: Ярослав Козич, Олександр Персоляк, Роман Молдавчук, Ференц Бакі та представник Української Ради Автомобілістів при Кабінеті Міністрів України Броді Олександр та інші. Отже, як виявилось, даний ремонт по документам називається: «ямковий ремонт асфальтобетонного покриття доріг м. Ужгорода».
Проте, в даному випадку, здійснюється приватним акціонерним товариством «Будавтодор» згідно укладеного з ним договору на державну закупівлю проведеного Департаментом міського господарства Ужгородської міської ради згідно оголошення, опублікованого в «Віснику державних закупівель» № 22(765) від 18.03.2013 року номер оголошення 088679. лот № 1 ремонт вулиць м. Ужгорода.
При цьому тендерною документацією передбачається, здійснення наступних видів робіт: 1. Ямковий ремонт асфальтобетонного покриття доріг одношарового товщиною 50 мм, площею ремонту до 5 м2, одиниця виміру 100 м2, кількість 25 2. Ямковий ремонт асфальтобетонного покриття доріг одношарового товщиною 50 мм, площею ремонту до 25 м2, одиниця виміру 100 м2, кількість 30 3. Ямковий ремонт асфальтобетонного покриття доріг одношарового товщиною 70 мм, площею ремонту до 5 м2, одиниця виміру 100 м2, кількість 32 4. Ремонт бордюрів, одиниця виміру 100 м, кількість 1 5. Установлення люків зливоприймачів, 30 шт. 6. Установлення решіток зливоприймачів, 60 шт. 7. Ремонт окремих ділянок залізобетонних горловин оглядових каналізаційних колодязів із заміною люка, поверхня з твердим покриттям 15 колодязів 8. Перекладання горловин цегляних колодязів трирядовою кладкою 20 шт. Тобто згідно умов виділення державних коштів по даному тендеру «Будавтодор» зобов’язаний був дотримуватися певних вимог під час проведення ремонту доріг, а саме: витримати товщину асфальтного покриття не менше 5 см!!! Але, під час проведеного активістами 18.03.2013 р. на проспекті Свободи що в м. Ужгороді контрольного обміру, “підготовлених” до укладки асфальту ям виявлено, що глибина “підготовлених” ям є нерівномірною та в переважній частині випадків сягає від 1 см до 3,5 см, але варто зауважити що подекуди є 4 сантиметрові вибоїни в цих ямах, що зображено на фото. Запланованих замінених люків та решіток зливоприймачів, та інших, визначених тендерною документацією помічено не було. Саме в такі ями і було встановлено асфальтобетонне покриття на іншій стороні Проспекту та Транспортному мості. Звичайно за установленою практикою акти виконаних робіт підписуються в кабінетах, а товщина та площа залатаних в такий спосіб ям просто переписується з тендерної документації з словами “хто це буде перевіряти”, та і хто перевірить, якщо в кабінеті під час підписання акту зібрались всі хто може перевірити… Звичайно проводити контрольні штроби (розрізи покриття) з метою перевірки якості виконаних робіт якості та товщини шару встановленого асфальту в Ужгороді проводити не прийнято та ніколи не проводилось, очевидно і не буде.
Таким чином загальна площу «відремонтованих» ям з легкими відхиленням, аби не придрались, та товщину асіфальтобетонного покриття як завжди перепишуть в акт виконаних робіт з тендерної документації, ось і маємо що при так званій «економії» від ПрАТ «Будавтодор» на дорогу попаде в кращому випадку менш ніж половина від запланованого обєму асфальту, що в грошовому еквіваленті становить 850 тис. грн. з списаних та перерахованих на це 1 млн. 717 тис. грн.. Відповідно 171 кубів асфальтобетонного покриття фактично буде вкрадено у міста при такій «економії». Як кажуть в народі «не виконана робота не є зробленою та оплаті не підлягає», відповідно виконанні таким чином роботи дорожниками та те що попаде на дороги Ужгорода за наслідками цього ремонту взагалі не може бути прийнято та оплачено містом.
Варто зауважити що в межах даного тендеру очевидно без втручання правоохоронних органів Автодором будуть “залатані” аналогічним чином вулиці: Берчені, Баб’яка, Богомольця, Галана, Дворжака, Декабристів, Доманинська, Оноківська, Павлова, Стефаника, Перемоги, Тургенєва, Шахтарів, Легоцького, Другетів, Стародоманинська, Анкудінова, Белінського, Достоєвського, Котляревського, Ужанська, Гагаріна, Болотинська, Урожайна, Заньковецької, пр. Свободи, пров. Приютський, пл. Др. Народів-Транспортний міст