В_Ужгороді відбувся тренінг на тему “Реформа місцевого самоврядування: роль громадян”
18.10.2016 року у місті Ужгород відбувся тренінг на тему “Реформа місцевого самоврядування: роль громадян”. Під час заходу учасники дізналися про процес децентралізації влади, вдосконалили навички використання цифрових сервісів для пошуку публічної інформації, її обробки, а також навчилися тактиці захисту своїх прав на участь у місцевому самоврядуванні.
У зв’язку з процесом децентралізації уряд передає на місця повноваження, фінанси, а найголовніше відповідальність. Завдяки фінансовій децентралізації міські ради відчули смак самостійності у визначенні конкретних напрямів фінансування без вказівок зверху. Ми бачимо значні витрати у відновлення історичних фасадів міста, відновлення водопроводу, доріг та тротуарів, оновлення громадських просторів, тощо чого раніше ніколи не було у таких обсягах, – розповідає правозахисник Олександр Пересоляк. Однак, не зважаючи на ці досягнення місцевого самоврядування не слід забувати про роль громадян у децентралізації влади. Громадяни повинні нести солідарну відповідальність з міською владою за стан справ у своїй громаді. Зокрема, громадяни мають жвавіше цікавитись про надходження та витрати з міського бюджету, цікавитись про відчуження комунальної землі та нерухомості, про орендарів, тощо. Така заінтересованість громадян ускладнює розвиток корупційних відносин або ж цілком їх зупиняє. Тому пасивність громади не припустима.
Тренери акцентували увагу учасників заходу на тому як працювати з публічною інформацією. Як захистити доступ до публічної інформації? Вчили писати скарги та документувати докази порушення прав. За словами Адвоката Галини Пшеницької (ГО “Об’єднані ідеєю”) дієві скарги до Уповноваженого ВР України з прав людини на ненадання інформації. Командою громадських активістів міста Ужгорода вже сформована велика кількість успішних справ із захисту порушеного права на інформацію. В свою чергу кожна скарга спонукає міську владу до самовдосконалення та виконавської дисципліни.
Примітка: Всеукраїнська кампанія “Активна Громада” – об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем та підтримки впровадження реформ в Україні, зокрема місцевого самоврядування. Ініціатива створена в рамках діяльності ВГО “Інститут Республіка”.