Останні новини
Червень 20, 2016 - Закарпатські активісти “штормили” Генеральну прокуратуру України (ВІДЕО)
Червень 5, 2016 - 23-річна невістка прокурора Янка виявилася міліонером!
Травень 26, 2016 - На тітушко-охоронця Закарпатського прокурора подали заяву про злочин до ГПУ!
Травень 22, 2016 - Тітушка Закарпатського прокурора Янка у м. Яремче намагався побити журналістів та активістів (ВІДЕО)
Травень 19, 2016 - В Ужгороді депутат підстрелив громадського діяча і стріляв у іншого депутата
Травень 6, 2016 - Прокуратура Закарпаття “кришує” кримінал ужгородських депутатів та забудовників
Травень 4, 2016 - Новий сайт Ужгородської міської ради коштував 54 тис. грн.
Квітень 22, 2016 - СПИСОК БЕЗДІЯЛЬНОСТІ ПРОКУРОРА ЯНКА!!
Квітень 11, 2016 - В Ужгороді відбулося загальноміське віче
Березень 30, 2016 - Як бюджет м.Ужгород втратив понад мільйона гривень
Березень 26, 2016 - Контрабанду на Закарпатті “кришує” МВС, СБУ та Прокуратура області!?
Березень 25, 2016 - Приватні вулиці для обраних в Ужгороді
Березень 17, 2016 - Ужгородська міська рада закуповує “золоті” дорожні знаки
Березень 16, 2016 - Як отримати безкоштовні ліки в Ужгороді
Лютий 6, 2016 - Що ти, друже, робив тут, поки я там воював?
Лютий 1, 2016 - Рік по Дебальцеву: кілька історій про вихід з оточення
Лютий 1, 2016 - В Ужгороді горить ТЦ “Україна”
Січень 19, 2016 - Ужгород – “місто-сад”, від якого залишився лише спогад
Січень 6, 2016 - Що робити якщо Ви не отримали субсидію?
Січень 6, 2016 - Депутати вимагали звільнити Анатолія Ковальського з посади директора ЖРЕРУ

Шумна проти АЗС або як прості люди програли боротьбу за власну безпеку

Влітку 2013 року на звичайній вулиці міста Ужгород, Шумній, розпочалися будівельні роботи. Як з’ясувалося, у районі біля «Ужгородського ФМК» розгорнули будівництво автозаправної станції із комплексом сервісного обслуговування.

Вулиця Шумна до початку будівництва

Вулиця Шумна до початку будівництва

Мова йде про трикутної форми земельну ділянку площею 15 соток (1500 кв. м.), по вул. Шумній, перед багатоквартирним будинком №22, власником якої з 2009 року є ВАТ “Закарпатнафтопродукт-Мукачево”, що придбало дану ділянку від ТОВ «Сівелія» для іншої комерційної діяльності, яке в свою чергу купили дану земельну ділянку за результатами аукціону із земель житлової та громадської забудови. Дана ділянка утримувалася мешканцями для своїх потреб. На ній безпосередньо була розташована стоянка для автомобілів, так місце для збирання відходів. http://www.mukachevo.net/ua/News/view/77127 Тодішній  в.о. головного архітектора Ужгорода Леонід Самсонов, котрого нещодавно прокуратура затримала на хабарі,  пояснив, що розміщення АЗС на даній земельній ділянці «відповідає містобудівним вимогам і не суперечить затвердженій містобудівній документації та діючим законодавчим нормам». Він також зазначив, що  АЗС має бути невеликою. http://www.mukachevo.net/UA/News/View/81347

Проект АЗС

Влітку підприємство перенесло усі комунікації, що пролягали під асфальтом, дорогу після закінчення будівництва відремонтувало. І продовжило будувати.

Прокуратура проти АЗС

Восени питанням вулиці Шумної зацікавилася прокуратура. Перевіркою, проведеною в Ужгородській міській раді було встановлено, що Управління архітектури та містобудування Ужгородської міської ради дійсно видало ПАТ «Закарпатнафтопродукт-Мукачево», містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки по вул. Шумній 22а. Однак, прокуратура також встановила, що  вказана земельна ділянка відповідно до Земельного кодексу України, належить до земель житлової та громадської забудови, а не земель транспорту. При цьому, відповідно до ст. 71 Земельного Кодексу України, землі під АЗС належать до земель транспорту. Крім того, будівництво АЗС не передбачено Генеральним планом міста Ужгорода. Разом з тим, прокуратурою міста було встановлено, що громадські слухання з приводу будівництва об’єкту підвищеної небезпеки – АЗС – належним чином проведені не були. Тобто, при вирішенні питання даного будівництва думку громадськості не було враховано. У зв’язку з вищенаведеними порушеннями прокуратура Ужгорода звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду, щодо визнання неправомірними дій службових осіб міської ради стосовно видачі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки по вул. Шумній 22А та скасування дозволу на проведення будівельних робіт, виданого у листопаді 2012 року. Водночас прокуратура Ужгорода звернулась до суду з проханням заборонити ПАТ «Закарпатнафтопродукт – Мукачево» будувати АЗС стаціонарного типу по вул. Шумній.

13 вересня, в Закарпатському окружному адміністративному суді відбулося судове засідання у справі незаконної АЗС. У результаті розгляду справи за відсутності представників відповідача, суд вжив заходів щодо забезпечення позову та наклав заборону здійснювати будівництво до моменту завершення розгляду справи по суті та прийняття відповідного рішення.

http://reyestr.court.gov.ua/Review/33506576 Чергове судове засідання у справі будівництва АЗС по вул. Шумній відбулось 18 вересня. На цьому судовому засіданні вже були присутніми відповідачі, а саме  представник замовника будівельних робіт, адвокат Михайло Дроздецький, представник Департаменту екологічної експертизи області Ігор Урись,  представник Державної архітектурно-будівельної інспекції Михайло Цап. Суд, залишив у силі ухвалу, якою забудовника зобов’язано призупинити будівельні роботи на об’єкті до моменту вирішення справи по суті. Втім, роботи попри ухвалу суду на об’єкті не припинилися.

Шумна проти АЗС

Зрештою мешканці Шумної також вирішили втрутитися у вирішення проблеми. Увечері 1 жовтня відбулися збори мешканців багатоквартирних будинків по вул. Шумній в м. Ужгороді,на яких були присутні і мешканці інших «постраждалих» зелених зон – із вулиць Достоєвського-Годинки, Заньковецької,36, Володимирської,28 та інших. Єдиним питанням порядку денного зборів мешканців було недопущення будівництва АЗС в їх дворі під їх вікнами та повернення ділянки у комунальну власність громади Ужгорода. На місці подій також були присутні представники забудовника ВАТ “Закарпатнафтопродукт-Мукачево”, які висловили бажання до співпраці у вирішенні цього болючого для мешканців питання. Зокрема, ними були надані пояснення, з чим погодились і всі присутні, що винними у всій цій ситуації в першу чергу, є міський голова попередньої каденції, як очільника Ужгородської міської ради, яка своїм рішенням виставила дану земельну ділянку на аукціон. А також нинішній мер Погорєлов із всіма підлеглими, що «залюбки» погодили дозвільні документи на будівництво даної АЗС, зокрема, і уповноважені особи всіх інших дозвільних організацій, які своїми підписами фактично надали «зелене» світло проектуванню та початку цього будівництва.

Громадські слухання?

На зборах мешканців будинків неодноразово звучали звинувачення на адресу заступника Ужгородського міського голови, голови депутатської фракції «Партія регіонів» в Ужгородській міській раді, депутата ради від цієї політсили – Юрія Белякова та іншого заступника Ужгородського міського голови, керуючого справами виконкому – Даніели Геворкян. Мова йде про громадські слухання, які, відповідно до законодавства, обов’язково мали бути проведенні при намірі збудувати АЗС, як об’єкт підвищеного рівня небезпеки, у зв’язку з прямим впливом на екологію та через непередбачуваність генпланом міста. Однак, завдяки діям невідомих осіб був явно підроблений Протокол громадських слухань, оскільки, особи, зазначені в протоколі як мешканці вул. Шумна, не проживають в жодному із будинків по цій вулиці, тобто скоріш за все є просто вигаданими. Також по стилю написання видно, що всі зазначені прізвища та підписи робилися однією людиною, тобто мають ознаки підроблення, за що передбачена кримінальна відповідальність. На сумнівності протоколу наголошувала також і прокуратура.   Мешканці спільно з громадськими активістами та правозахисниками вирішили виступати в суді за укладення тристоронньої мирової угоди. Однак, оскільки представники забудовника, що були на місці, не уповноважені вирішувати питання щодо попереднього підтримання чи не підтримання проекту мирової угоди, то приймати подібне рішення мало керівництво ПАТ «Закарпатнафтопродукт-Мукачево».

Суд проти Шумної

4 жовтня 2013 року в приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду (головуючий суддя – Плеханова З.Б., судді – Дору Ю.Ю., Рейті С.І.) почалося чергове судове засідання в справі «Шумна проти АЗС». В судді під час розгляду справи позицію мешканців відстоювали старший прокурор прокуратури міста Ужгорода Вадим Савчак та представник мешканців – громадський діяч, правозахисник від ГО «Молода ініціатива Ужгорода» – Віталій Грегор. Основними доказами неправомірності будівництва АЗС у дворі багатоквартирного будинку по вул. Шумній,22, представників мешканців, було наступне: – Генеральний план міста Ужгород, затверджений рішенням Ужгородської міської ради №313 від 04.06.2004 року, є безстроковим, згідно ч.3 Розділу V Перехідних положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», і є єдиною законною підставою прийняття будь-яких рішень в межах міста з питань землеустрою та містобудування, оскільки ним визначені межі функціональних зон, пріоритетні та допустимі види використання та забудови територій, не передбачає взагалі будь-якого нового проектованого будівництва на даній земельній ділянці. Більше того, дана зелена зона відноситься до земель загального користування, а тому в силу вимог ст.83 Земельного кодексу України, не підлягала передачі в приватну власність взагалі. – Громадське обговорення мешканців прилеглих будинків не проводилось, всупереч вимог Постанови «Про затвердження Положення про участь громадськості у прийнятті рішень у сфері охорони довкілля», затверджено Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 18.12.2003 №168, ст. 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Наявний в матеріалах справи Протокол громадського обговорення, не містить відомостей: ким проводилось і ким затверджувався даний протокол, відсутня дата їх проведення і затвердження, відсутні головуючий і секретар такого засідання з відповідними підписами, відсутні власне і самі мешканці в протоколі, а саме, особи зазначені в ньому, як жителі вул. Шумної, але якого будинку/квартири не зазначено, як і повністю їхніх імен та по-батькові, що містить явно ознаки підроблення. – Будівництво АЗС практично не можливо на даній ділянці, оскільки, як першочергове виділення, так і Договір купівлі-продажу, передбачає тут виключно іншу комерційну діяльність в межах земель житлової і громадської забудови. А відповідно до ст.71 Земельного кодексу України, будівництво АЗС можливо тільки в землях транспорту, однак, міською радою не приймалося жодного рішення щодо зміни цільового призначення, а відтак будівництво АЗС на вул. Шумній відбувається всупереч земельного законодавства, а відтак, винні особи повинні нести відповідальність, згідно ст. 211 Земельного кодексу України. – Містобудівні умови та обмеження, виданні Управлінням архітектури Ужгородської міської ради 11.09.2012 р., суперечать самі собі, а саме, згідно п.9 «Функціональне призначення ділянки» – визначено будівництва та обслуговування АЗС, а п.7 «Цільове призначення ділянки» визначає – іншу комерційну діяльність, яка не передбачає будівництва АЗС, а разом вони суперечать п.8 «Посилання на містобудівну документацію» – де зазначений генплан міста Ужгорода 2004 року, оскільки, останнім не передбачено тут жодного нового будівництва. Попри серйозність доказів мешканців головуючою суддею Плеханова З.Б. були оголошені два судові рішення: 1) постанова про відмову у задоволені позивних вимог Прокурору міста Ужгорода; 2) ухвала про скасування заходів забезпечення позову від 16.09.2013 р., яка забороняла ПАТ “Закарпатнафтопродукт-Мукачево” та третім особам вчиняти будь-які дії по будівництву АЗС. http://reyestr.court.gov.ua/Review/34085261 Тобто, у забудовників з’явилися практично всі законні підстави продовжити будівельні роботи і, які в принципі і так не припинялися, не зважаючи на заборону, що діяла до рішення суду. Мешканців звісно ж дуже обурило таке рішення суду, отож вони вирішили подавати апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Мертві душі

Цікаво, що ключовим фактом на засіданні виступив той таки Генплан. Справа в тому, що згідно нього будинку за адресою Шумна, 22 взагалі не існує, а будинок за адресою Шумна, 24 знаходиться на місці гуртожитку. Є і інші невідповідності саме цієї ділянки плану.  Забудовники отже, стверджують, що на цьому місці є лише голе поле, а отже АЗС нікому зашкодити не може. Ось як це виглядає на кадастровій схемі, генплані та в натурі. До слова, на Генплані чітко видно, що  скандальний трикутник запланований як зелена зона…

Кадастрова карта

Генплан де чітко видно, що скандальний трикутник запланований як зелена зона

Супутникові знімки вул. Шумної

Міська рада проти Шумної

24 жовтня 2013 року, мешканці вул. Шумної зібралися перед Ужгородською міською радою відстояти свою безпеку. http://www.mukachevo.net/UA/News/view/81825 Мешканці, звичайно, обурені як тим, що в них фактично під вікнами з’явиться вибухонебезпечний об’єкт, так і тим в який спосіб це було здійснено. Депутатською комісією з питань туризму і міжнародного співробітництва був внесений проект рішення, яким планували хоч частково допомогти мешканцям у «війні» із забудовниками, і скасувати рішення попередньої каденції, яким виділили цю ділянку через аукціон. Зокрема, в проекті рішення було зазначено, що земельна ділянка використовується не за цільовим призначенням і її першочергове виділення не відповідає генплану міста Ужгород.

 

В проекті рішення було зазначено, що земельна ділянка використовується не за цільовим призначенням і її першочергове виділення не відповідає генплану міста Ужгород.

На жаль, депутати не пройнялися цією проблемою, тому було вирішено розглянути це рішення на наступній сесії після відповідного до вивчення.

Післямова

А потім прийшла революція, Євромайдани і всім стало не до того. Тільки от  будівництво тривало. Життєвий простір мешканців сильно обмежили. На прохід до будинку за адресою Шумна, 22 залишилося близько 2 метрів. «Жодна пожежна машина не проїде», – казали мешканці. До того ж сміттєві баки переклали людям під самі будинки. З будівництвом поспішали, отож крім постійного шуму та стуку, вночі працювало ще й надзвичайно сильне освітлення. Мешканці заявляли, що мовчки сидіти не стануть, оскільки, для них є два рішення: рішення суду про «освячення» будівництва АЗС і їхнє рішення як членів територіальної громади Ужгорода. Для них головне –  не допустити будівництво об’єкту підвищеної небезпеки, а тому, з часом буде видно, яке з рішень швидше набуде, як то кажуть, «законної сили». Так виглядає, що власники ділянки вже й самі були не раді цій забудові з додатковими витратами на виділення ділянки, відведення комунікацій, судові тяганини, зазначені вище процедури є не з дешевих. А тут ще й мешканці проти. Втім питання навіть не в грошах, можливо забудовників і турбувала думка: «Ми тут наплатимося вдвічі більше, зрештою збудуємо АЗС, але мешканці зберуться і просто розвалять її». Але події площі Народної та Євромайдану показують, що їм не варто перейматися, оскільки в будь-який момент можна залучити 50 доблесних міліціонерів, які розженуть  будь-який натовп, нехай і силою. Сьогодні ж, 8 лютого, на засіданні виконавчого комітету АЗС отримала підтвердження торговельної діяльності терміном на один рік. Кажуть, вона працює вже цілий тиждень. Мер Ужгорода Віктор Погорєлов зазначив, що як тільки зійде сніг, за погодженням з архітектурним відділом АЗС розпочне будівництво дитячої площадки, як і обіцяла. Всім читачам статті жителі передають єдине послання: не будьте байдужими, адже завтра хтось прийде і викупить землю під вашими вікнами.

Олеся Ткачук для Ужгородської Правди