14 лютого 2014 року о 13 год. в депутатській кімнаті перед виборцями звітували депутати депутатської групи “За розвиток Ужгорода”. Зачитав звіт цієї групи її голова – депутат Погорєлов Андрій Вікторович, за присутності депутатів Зілгалова Марія Михайлівна, Оксьон Юрій Юрійович. В цей же час на 13 год., в тій же депутатській кімнаті, було призначено звітування та були присутніми депутати Ужгородської міської ради Станкович Михайло Михайлович та Кіндюх Петро Ярославович, а уже на 14 годину тут же було призначено звітування депутата Ужгородської міської ради Горбаня Сергія Олександровича. На відміну від решти депутатів Горбань С.О. прозвітував безпосередньо про результати своєї роботи, як депутата, по своєму округу. Таким чином, з логіки обранців чи осіб відповідальних за призначення такого графіку на звіт п’ятьох депутатів було відведено всього одну годину, по 20 хв. на звіт одного депутата, за які він повинен був прозвітувати про свої досягнення, результати роботи, повідомити проблеми, тощо. Варто зауважити, що звітування інших депутатів призначених в окремі дні займали по часу понад годину для кожного, а подекуди звітування проходило й довше, при цьому було про що поспілкуватись з виборцями та про що їм розказати, як і вислухати питання самих виборців та дати відповіді на них, прийняти від виборців відповідні доручення, розказати про майбутні плани роботи, розглянути інші питання.
Позитивним моментом є те, що депутати з’явилися до виборців, виборці мали змогу задати запитання, проте в зв’язку з браком часу далеко не всі запитання були задані. Нажаль, жодним із депутатів, які звітували 14 лютого, не було представлено письмового звіту, що беззаперечно краще сприяло б сприйняттю цього звіту присутніми, як це робили інші депутати.
Присутні звернули увагу, що в багатьох депутатів було про що сказати та про що прозвітувати виборцям, так депутат Зілгалова Марія Михайлівна представила фотографії з округу по фактично вирішеним питанням та в зв’язку з браком часу не змогла про них розповісти в повному обсязі. Депутат Станкович Михайло Михайлович наголосив на проблемі міста, а саме заборгованості в розмірі 85 млн. гривень по оплаті комунальих платежів, що є наявною. Зазначив також, що бюджет розвитку міста не наповнюється в достатній кількості, а це кошти що надходять від оренди майна, продажу та інші платежі. Голова депутатської групи «За розвиток Ужгорода» – депутат Погорєлов Андрій Вікторович прийняв усні доручення виборців щодо питання демонтажу рекламоносія на перехресті вул. Ломоносова-Собранецька, який обмежує видимість пішоходів та водіїв; ініціювання розгляду на сесії міської ради рішення про затвердження типового договору оренди нерухомого майна м. Ужгород, який наразі не затверджено як того вимагає Закон України «Про оренду державного та комунального майна». Також депутати підтримали пропозицію присутніх виборців про ініціювання розгляду питань щодо гарантійних строків на ремонти дорожнього покриття, в тому числі і ямкового ремонту, термін яких становить чотири роки – вимагати від виконавців усувати недоліки за власний кошт, а не переробляти кожен рік за кошт бюджету. Виборцями було озвучено пропозицію про проведення перевірки, як саме публікувалися оголошення про продаж аптек, оскільки оголошення не було здійснено в офіційному виданні Ужгородської міської ради – газеті «Ужгород», що є порушенням вимог чинного законодавства.
Депутат Кіндюх Петро Ярославович прийняв активну участь в обговоренні, але персонально не відзвітував, як і не було почуто і звіту депутата Станкович Михайла Михайловича.
Отже, відбулось обговорення результатів діяльності групи депутатів «За розвиток Ужгорода», особисті звіти депутатів, що входять до складу цієї групи не заслуховувались. Таким чином, про свою особисту діяльність п’ять присутніх депутатів так і не прозвітували, чим порушили вимоги статті 16 закону України «Про статус депутатів місцевих рад», якою покладено особистий обов’язок на кожного депутата місцевої ради періодично, але не рідше одного разу на рік звітувати про свою роботу перед виборцями.
Нагадаємо, що інформація про звітування була анонсована на сайті Ужгородської міської ради тільки 12 лютого 2014р., тобто менше як за сім днів, що суперечить ч. 4 ст. 16 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”, також не було вказано інформацію, хто саме з депутатів входить в групу та хто звітуватиме.
Тож щиро сподіваємось, що депутати Погорєлов Андрій Вікторович, Зілгалова Марія Михайлівна, Оксьон Юрій Юрійович, Станкович Михайло Михайлович та Кіндюх Петро Ярославович виконають покладений на них законом обов’язок особистого звітування перед виборцями.
Після заслуховування звіту депутатів групи «За розвиток Ужгорода» відбувся звіт депутата Ужгородської міської ради Горбаня Сергія Олександровича. Номер виборчого округу: 23, вулиці Перемоги №№ 132, 149, Легоцького парні будинки від № 38 до № 64 включно, Володимирська № 82. О.Хіри, Снігурського, Ю.Ревая, Возз’єднання, Баб’яка, Колгоспна, імені П.Лінтура, Володимирська, Говорова, Сонячна, провулки Нововолодимирський, Володимирський.
Під час свого звіту депутат повідомив присутніх про здобутки, результати діяльності, проблеми, що виникли під час роботи на даному округу. Обговорив з присутніми плани на майбутній період своєї роботи, було про що розповісти та, звичайно, було що обговорити. Письмового звіту депутат не готував, проте пообіцяв підготувати та надати його для ознайомлення в найближчий час.
З метою забезпечення об’єктивності оцінювання роботи кожного депутата Ужгородської міської ради та поданого ним звіту в рамках проекту «Контроль за депутатами», результати звітування депутатів та їх оцінки будуть опубліковані після завершення звітування решти депутатів Ужгородської міської ради.
Закон України «Про статус депутатів місцевих рад»
Стаття 16. Звіти депутата місцевої ради перед виборцями та зустрічі з ними
1. Депутат місцевої ради періодично, але не рідше одного разу на рік, зобов’язаний звітувати про свою роботу перед виборцями відповідного виборчого округу, об’єднаннями громадян. Рада визначає орієнтовні строки проведення звітів депутатів місцевої ради перед виборцями.
2. Звіт депутата місцевої ради повинен містити відомості про його діяльність у раді та в її органах, до яких його обрано, а також про його роботу у виборчому окрузі, про прийняті радою та її органами рішення, про хід їх виконання, про особисту участь в обговоренні, прийнятті та в організації виконання рішень ради, її органів, а також доручень виборців свого виборчого округу.
4. Депутат місцевої ради не пізніш як за сім днів повідомляє виборців про час і місце проведення звіту через місцеві засоби масової інформації або в інший спосіб.
5. Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, керівники підприємств, установ і організацій державної і комунальної форм власності зобов’язані сприяти депутатам місцевих рад в організації їх звітів (зустрічей) перед (з) виборцями шляхом надання приміщень, інформаційних та інших довідкових матеріалів, необхідних депутату місцевої ради, на прохання депутата здійснювати інші заходи, пов’язані з проведенням його звіту (зустрічі) перед (з) виборцями, у тому числі сприяти оповіщенню виборців про час і місце його (її) проведення. Рішення з питань організації звітів (зустрічей) депутата з виборцями приймається на засіданні місцевої ради.
6. Депутат місцевої ради інформує раду та її виконавчі органи про результати обговорення його звіту, зауважень і пропозицій, висловлених виборцями на адресу ради та її органів, а також про доручення, дані депутатові у зв’язку з його депутатською діяльністю.
Стаття 17. Доручення виборців
1. Виборці можуть давати своєму депутатові місцевої ради доручення на зборах під час його звітів чи зустрічей з питань, що випливають з потреб відповідного виборчого округу чи територіальної громади в цілому.
2. Доручення виборців не повинні суперечити законодавству України, а їх виконання має належати до відання місцевих рад та їх органів.
3. Доручення виборців депутатові місцевої ради має бути підтримане більшістю учасників зборів.
4. Доручення виборців, виконання яких потребує прийняття відповідною радою або її виконавчим органом рішення, фінансових або інших матеріальних витрат, доводяться депутатом місцевої ради до відома відповідної ради або її органів.
5. Рада та її органи аналізують доручення виборців, дані депутатам місцевої ради, та з урахуванням матеріальних, в тому числі і фінансових, можливостей приймають відповідні рішення щодо їх реалізації. Рішення з цих питань доводяться до відома депутатів місцевої ради та територіальної громади.
6. Доручення виборців враховуються при розробці планів і програм економічного та соціального розвитку відповідної території, місцевих економічних програм, складанні бюджету, а також при підготовці рішень з інших питань.
7. Депутат місцевої ради бере участь в організації виконання доручень виборців як одноособово, так і в складі постійних і тимчасових комісій ради або в складі утвореної з цією метою депутатської групи, може залучати до їх виконання органи самоорганізації населення, а також виборців відповідного виборчого округу.
8. Контроль за виконанням доручень виборців здійснюється відповідними радами, їх органами та депутатами місцевих рад. Органи, які в межах своїх повноважень забезпечують реалізацію доручень виборців, один раз на рік інформують раду про хід їх виконання.
9. Депутат місцевої ради періодично інформує своїх виборців про результати розгляду радою та її виконавчими органами доручень виборців та особисту участь в організації їх виконання.